Jak odwołać się od orzeczenia lekarza medycyny pracy?

U nas w rodzinie prawo administracyjne od początku “miesza się” z innymi dziedzinami prawa. Mój mąż Kuba specjalizuje się w prawie pracy i razem ciągle odkrywamy, jak te dwie dziedziny wzajemnie się przenikają. Dzisiaj od niego dwa słowa na temat skutecznego odwołania się od orzeczenia lekarza medycyny pracy.

img_6367.jpg
dr Jakub Murszewski – radca prawny, specjalizujący się w prawie pracy i dziedzinach pokrewnych. W wolnym czasie bada związki prawa z HR, o czym możesz przeczytać, śledząc jego profil na LinkedIn, dokształca się z coachingu osobistego i z pasją ogląda podróżnicze blogi na YouTube.

Wielokrotnie spotkałem się w swojej praktyce zawodowej z pytaniem, co zrobić, jak pracownik nie uzyska zdolności do pracy, po tym, jak został skierowany na profilaktyczne badania lekarskie medycyny pracy.

Rozwiązaniem jest odwołanie się od orzeczenia lekarza medycyny pracy. Do konstruowania tego rodzaju odwołania stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące odwołania, choć oczywiście są pewne przepisy szczególne, o czym poniżej.

Zasady składania odwołania od orzeczenia lekarskiego

Odwołanie może złożyć zarówno niezadowolony pracodawca, jak i pracownik. Obaj muszą jednak bezwzględnie pamiętać, że na przygotowanie odwołania wraz z uzasadnieniem mają tylko 7 dni!

Odwołanie wnosimy – co do zasady – do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy właściwego ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedzibę jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony pracownik. Ale! Nie kierujemy odwołania bezpośredniego do WOMPu, tylko składamy za pośrednictwem lekarza medycyny pracy, który wydał orzeczenie lekarskie.

Po wniesieniu odwołania, lekarz, za pośrednictwem którego złożyliśmy odwołanie, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania, przekazuje je wraz z dokumentacją stanowiącą podstawę wydanego orzeczenia lekarskiego do właściwego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Następnie WOMP ma 14 dni, od dnia otrzymania odwołania, na przeprowadzenie kolejnych badań lekarskich. Warto zapamiętać, że orzeczenie lekarskie, wydane w wyniku odwołania, jest ostateczne. To oznacza, że już nie będziemy mogli się odwołać do innego organu.

Jak przygotować odwołanie?

Pamiętaj! Odwołujemy się od orzeczenia, z którym się nie zgadzamy, czyli np. kiedy:

 1. lekarz medycyny pracy nie daje pracownikowi zdolności do pracy;
 2. w orzeczeniu jest wskazane, że pracownik jest co prawda zdolny, niemniej jednak widnieje adnotacja, że może np. wykonywać ręczne prace transportowe do 1 kg, a w skierowaniu był określony inny zakres tego czynnika.

Mając przed sobą takie orzeczenie w odwołaniu wskazujemy, od czego się odwołujemy (całość czy część orzeczenia, wskazujemy ją) i dlaczego się nie zgadzamy. Do odwołania dołączamy także orzeczenie lekarskie, od którego się odwołujemy oraz skierowania na badania.

Odwołanie napisane! Co dalej?

Oczywiście wysyłamy – za pośrednictwem Poczty Polskiej do lekarza, który wydał orzeczenie lekarskie. Pamiętaj, że jeśli chcesz dochować terminu, to “liczy się” stempel na kopercie. Możesz także osobiście wnieść odwołanie – w takiej sytuacji warto poprosić o potwierdzenie złożenia odwołania na drugim, wcześniej przygotowanym egzemplarzu.

Zdaję sobie sprawę z tego, że pracownik nie może być dopuszczony do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Dlatego decyzje lekarzy medycyny pracy sprawiają niekiedy pracodawcom sporo problemów. Warto w takiej sytuacji spróbować odwołać – dlatego przygotowałem dla Ciebie prosty wzór z odwołaniem.

12 myśli na “Jak odwołać się od orzeczenia lekarza medycyny pracy?”

  1. Dzień dobry,
   w takiej sytuacji odwołanie należy skierować do instytutów badawczych w dziedzinie medycyny pracy lub Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, za pośrednictwem wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy.

 1. wioletta.bialek03@o2.pl

  Syn poszedl do lekaza medycyny pracy i dostal ze jest nie zdolny do pracy na tym stanowisku co sie staral ale nie napisano dlaczego nie jest zdolny i co mamy zrobic?

 2. Witam!można cofnąć odwołanie do instytutów badawczych?Gdyby nie,wraz ze wskazaniem daty wizyty w instytucie z powodu braku obecności,co wówczas?Jaka jest w takim przypadku wydana decyzja?

 3. Szukam kogoś kto skutecznie odwołał się od decyzji lekarza medycyny pracy w WOMP i jak to zrobił.Bo podobno łatwiej trafić w totka.

 4. co jeśli po wcześniejszej negatywnej opinii lekarza orzecznika zostało wręczone pracownikowi wypowiedzenie a on się odwołał do WOMP i dostał pozytywną opinię. czy przywrócenie pracownika do pracy to tylko dobra wola pracodawcy czy obowiązek?
  Podstawą wręczenia wypowiedzenia była właśnie niezdolność do pracy na danym stanowisku.

  1. W mojej ocenie wypowiedzenie było przedwczesne – powinno się poczekać na wyczerpanie drogi odwoławczej, a pracownik w tym czasie ma nieobecność usprawiedliwioną niepłatną. Najbezpieczniej jest więc przywrócić pracownika – bo inaczej pracownik pójdzie do sądu ze swoim wypowiedzeniem i wygra

 5. Co zrobić w momencie gdy pracownik zatrudniony na danym stanowisku pracuje przez 2 lata. Przy przyjęciu przechodził badania lekarskie i otrzymał orzeczenie o zdolności do wykonywania pracy. Został ponownie skierowany na badania lekarskie , gdyż poprzednie traciły ważność i w tym samym zakładzie pracujac na tym samym stanowisku nie otrzymał orzeczenia o zdolności do pracy. ? Dodam że ze względu na wzro. Pracownik przed podjęciem zatrudnienia przechodził zabieg usunięcia zaćmy. I przy pierwszym badaniu nie było to przeszkodą do wykonywania pracy przy drugim już jest… co robić?

  1. Mam ten sam problem, tyle ze u mnie chodzi o sluch, nie o wzrok. Pracuje 2 lata na tym samym stanowisku, w tej samej firmie, przy tych samych normach halasu, a nagle stanowi to problem. Lekarka wystawila mi zaswiadczenie o zdolnosci, ale tylko na pol roku i powiedziala, ze to tylko z jej dobrego serca, zebym miala czas znalezc nowa prace. Co zrobic w takiej sytuacji?

 6. Mam taki problem pomimo to że próby wątrobowe były w normie i okazałem dokumentację z terapii aa to dostałem istnienie i kolejne badanie dopiero za rok co z tym zrobić proszę o poradę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *